Skip to main content
  • Ciceklerin Dili Ve Renklerine Göre Anlamlari

Bütün Ciceklerin Dili Ve Renklerine Göre Anlamlari

Kaderimsin Bütün Ciceklerin Dili Ve Renklerine Göre Anlamlari İnsanlar gibi çiçeklerin de kendine özgü bir karakteri ve dili vardır. Çiçeklerin anlamı ve verdiği mesajlar da genelde türlerine göre farklılık gösterir. Bazı çiçeklerin anlamları ve hikayeleri efsaneler ile ilişkilendirilirken bazı çiçek isimleri ve anlamları halk arasından anonim özdeyişlerle günümüze kadar gelmiş ve öyle kabul edilmiştir. Kendi tarihimizden örnek verecek olursak Osmanlı'da çiçeklerin anlamı üzerine yazılı kayıtların olduğu ve bunların bir kısmının günümüze kadar ulaştığı bilinmektedir.

Hepimiz severiz çiçekleri, özellikle de biz kadınlar. Bir buket çiçek yüzümüzde gülücüklerin açmasına sebep olur. Bazen kırgınlığı affettirmek için alınır karşı tarafa çiçek, bazen bir kutlama için, bazen sadece içinden geldiği için. Kır çiçekleri en samimi olanlarıdır belki de içlerinde. Nergisler güzel kokuları ile büyüler insanı. Kasımpatılar inceliğin, nezaketin simgesi. Her renk gülse farklı bir duyguyu yansıtır. Diğerlerine nazaran daha eski bir gül türü olan Beyaz Gül’ün anlamı yoğunlukla duruluk ve masumiyettir. Sağlık ve evlilik gibi kutsiyet atfedilen seremoniler için vazgeçilmezlerdendir. Duruluk, masumiyet, saygı, sır, değer ifade eder. Sarı Gül’ün anlamı verdiğiniz kişiye göre değişiyor. Bir dosta verilen Sarı Gül dostluğunuzun gücünü ve bağlılığınızı ifade ediyorken, sevgilinize vereceğiniz Sarı Gül biraz kıskançlık biraz ayrılık duygularını barındırır. Ortadoğu’da 18. yüzyılda keşfedilen Sarı Gül Alman geleneklerinde ise ihaneti ve biten aşkı simgeliyor.

Resmi olarak çiçeklerin dili ilk kez 1600'lü yıllarda İstanbul'da oluşturulmaya başlanmıştır. 1716 yılında eşiyle birlikte İstanbul'da yaşayan İngiliz Lady Mary Wortley Montagu tarafından bir araya getirilen bu çiçeklerin anlamları İngiltere'ye götürülmüştür.

Montagu, 1716 yılında Türkiye'de yaşadığı sırada yazdığı bir mektupta;

Parmaklarınızı oynatmadan, çiçeklerle tartışabilir, azarlayabilir, dostluk, aşk, nezaket mektupları ve hatta haber bile gönderebilirsiniz.

demiştir. Çiçeklerin taşıdıkları anlamlara ilişkin Fransa'ya da sıçrayan merak, kısa sürede 800 çiçeğin anlamının belirlenmesine ve tüm dünyada ortak bir çiçek dili oluşmasına yol açmıştır.


Beyaz Gül Ve Anlami

Beyaz Gül Ne Anlama Geliyor?

Beyaz renk, saflığın, masumiyetin ve duruluğun rengidir. Genel olarak gül, insana bahşedilen en özel duygulardan biri olan aşkın ve sevginin ifadesi için kullanılır.
Beyaz gül, tutku dolu aşktan ziyade, saflığı ve doğallığı ile ön plana alan sevgi için kullanılır. Örneğin Anne Sevgisi, Abla sevgisi, Allah Sevgisi gibi.
Beyaz Gül armağan ettiğiniz kişiye, O'nun ne kadar iyi kalpli biri olduğuna vurgu yapabilir, masum, saf ve temiz duygulara sahip olduğunun mesajını iletebilirsiniz. Aynı zamanda beyaz gül, nikah törenlerinin de vazgeçilmez çiçeklerinden biridir.

Gelincik Cicegi Ve Anlamlari

Gelincik-cicegi-anlamiGelincik Çiçeğinin Anlamı

En hüzün dolu çiçeklerden biri olan Gelincik Çiçeği, sevgiliye kavuşamamayı, ayrılığı simgeler.

Eğer yaralı bir kalbe sahipseniz ve eski sevgilinizi hiç unutamadığınızı göstermek istiyorsanız, sevgililer gününde O'nun çalıştığı adrese Gelincik Çiçeği gönderebilirsiniz!

Kirmizi Gül Ve Anlami Kırmızı Gül

Kırmızı Gülün Anlamı Nedir

"Ben Sana Gülüm demem, gülün ömrü az olur!" Tutkuyla, aşkla bağlı olduğunuz o özel kadına, sevginizi en yoğun şekilde anlatacak özel bir çiçek türü arıyorsanız, bu çiçek hiç şüphesiz ki kırmızı gülden bir başkası değildir.

Kırmızı Gül; "Büyük bir ihtirasla, aşkla Seni her şeyden çok seviyorum." anlamına gelmektedir. Bu yüzdendir ki, sevgililer gününde bayan sevgiliye hediye denildiğinde akıllara gelen ilk çiçek türü kırmızı güldür. Kırmızı gül ile, karşınızdaki o özel kişiye "Sana Aşığım" mesajını iletebilirsiniz.

Pembe Güel Ve Anlami
Pembe Gül 

Pembe Gül Ne Anlam Gelir?

Sevgi, kendiliğinden gelişen ve insanın pek de kontrolünün mümkün olmadığı çok özel bir duygu! Elbette ki bunun bir de karşılığının olması gerekiyor.Eğer duygularınızdan eminseniz ancak, kız arkadaşınızın duygularını bilemiyor ve bu nedenle O'na "Senden çok Hoşlanıyorum" mesajı vermek istiyorsanız, O'na Pembe Gül hediye edin! Çünkü Pembe Gül tam da "Senden hoşlanıyorum","Seni çok beğeniyorum" anlamına geliyor. Aynı zamanda Pembe Gül; "Minnettarlık, Takdir etmek, hayranlık duymak ve taziye mesajları" anlamı taşımaktadır.

Mavi Gül Ve Anlami
Mavi Gül

Mavi Gül Ne Anlam Gelir?

Doğum Gününde Sevgiliye Çiçek & Mavi Gülün Taşıdığı AnlamHer insan tam anlamıyla bir sanat eseri ve baş yapıttır. Sevdiğiniz, aşık olduğunuz bayan ise, yeryüzünde eşi ve benzeri olmayan, kalbinizin inci tanesidir.Sevgilinize Mavi Gül hediye ettiğinizde, O'nun emsalsiz biri  olduğunu, gözünüzde ne kadar özel ve kıymetli biri olduğunun mesajını vermiş olursunuz! Eğer sevgilinize doğum günü için bir çiçek düşünüyorsanız Mavi Güllerden Ona bir buket çiçek yaptırabilirsiniz.

Turuncu Gül Ve Anlami Turuncu Gül

Turuncu Gül Ne Anlam Gelir?

Güllerden her biri, sevgilinize duyduğunuz o muhteşem sevgiyi anlatmak için aslında biçilmiş kaftan! Gülleri birbirinden ayıran sadece renkleridir. Kırmızısı, mavisi, beyazı, pembesi veya diğer renkleri sayesinde değişik anlamlara gelmektedir.

Örneğin bu turuncu gülü ele alalım! Turuncu Gül; Cazibeyi, büyüleyici bir güzelliği ve O'na duyduğunuz hayranlığı dile getirir! Aşık olan herkes zaten sevgilisine hayran değil midir?

Sari Gül Ve Anlami Sari Gül

Sari Gül Ne Anlam Gelir?

Sevgilinize çok ama çok kıskanıyor ve bu kıskançlığı O'na belli etmek istiyorsanız, Sarı Güller sizi bekliyor. Zira bir ilişkide bayana sarı gül vermek, "Kıskançlık" anlamına geliyor.

Ancak bu zarif çiçeği arkadaşlarınıza, dostlarınıza verdiğinizde ise, anlamında epeyce bir kayma oluyor. Çünkü bu sefer de sarı güller, "Arkadaşlarınızla olan ilişkinizin uzun soluklu olacağına, sevginizin ve dostluğunuzun son derece sağlam" olduğu anlamına geliyor.

Siyah Gül Ve Anlami Siyah Gül

Siyah Gül Ne Anlam Gelir?

Sevgiliye hangi çiçek alınabilir? İşte bu sorunun en olumsuz cevabını Siyah Güller veriyor. Siyah Gül ile sevilen kişiye acı dolu, hüzünlü bir veda! Kırmızı, sarı, mavi, yeşil nasıl bir renk ise, normalde "siyah" da bir renktir, ancak aynı zamanda renksizliğin de ifadesidir.Veda etme, ayrılma, kaybetme ve "kalp acısı" siyah gül ile ifade edilir. Bildiğini gibi, siyah, ölüm ve yas rengidir.

Bu yüzden cenazelerde giyilen kıyafetlerde ve çelenklerde siyah renk hakimdir. Siyah Gül, çok sevilen, ancak ölen kişinin ardından büyük bir acı ve üzüntü duyulduğunun göstergesidir.

Beyaz Karanfil Ve Anlami Beyaz Karanfil

Beyaz Karanfil Ne Anlam Gelir?

"Sütte leke olur ama, dostluğumuzda asla!" diyenlerden misiniz? O halde buyurun, kıymetli dostlarınıza doğum günlerinde armağan edebileceğiniz beyaz güller sizinle! Beyaz, saflık ve masumiyeti simgelen bir renk! İşte bu sebeple beyaz karanfil, eksenine tertemiz sevgiyi ve duyguları alır.

Dostlarınıza duyduğunuz süt kadar temiz sevginizi en iyi beyaz karanfiller ile gösterebilirsiniz.

Herhangi bir nedenle bir arkadaşınızdan özür dilemeniz gerekiyorsa, böyle durumlarda da özür dilemek için beyaz karanfil armağan edilebilir.

Kirmizi Karanfil Ve Anlami Kirmizi Karanfil

Kirmizi Karanfil Ne Anlam Gelir?

Olağanüstü güzelliği ve zarifliği ile kırmızı karanfil, zamana, duruma ve mekana göre farklı anlamlara gelebiliyor.

Bazı durumlarda sevgiye vurgu yapan kırmızı karanfil, bazı durumlarda ise kalp kırıklığına, alınganlığa, ve hayal kırıklığına uğramış olmanın belirtisi olarak görülür. Mezar ziyaretlerinde kırmızı karanfil özellikle çokça kullanılan bir çiçek türüdür.

Bunun anlamı, "Merhum kişiye karşı duyulan sevgi ve özlemdir." sevgiliye kırmızı karanfil verildiğinde ise; Bu koyu renk bir kırmızı karanfil ise, sevgilinize duyduğunuz kırgınlığı, açık renk bir karanfil ise "O'nu çok sevdiğinizi" gösteriyor.

Sari Karanfil Ve Anlami Sari Karanfil

Sari Karanfil Ne Anlam Gelir?

Sarı Karanfil Hangi Durumlarda Verilir?Birine aldanma, hayal kırıklığına uğrama, özel bulduğunuz birine olan güveninizin boşa çıkması! İşte saydığımız bu üzüntü verici durumlar, hiç kimsenin yaşamayı arzulamadığı, karşılaşmak istemediği durumlar!

Ama hayat tam anlamıyla böyle bir şey işte! Hiç beklemediğiniz bir anda, en güvendiğiniz kişi tarafından sırtınızdan bıçaklanırsınız! Sarı Karanfil, işte böyle üzüntü verici durumlar için kullanılan çiçek türü.

Karşınızdaki kişiye sarı karanfil verdiğinizde bu, "Beni üzdün, kırdın, hayal kırıklığına uğrattın" anlamına gelmektedir.

Acelya Ne Anlam Gelir?

Bazen insanın asla dizginleyemediği duyguları olur! Sevgiliye duyulan şiddetli özlem gibi. O an, O'nu yanınızda görmek, nefesini hissetmek istersiniz. Ancak olumsuz bir nedenden dolayı bu pek de mümkün olmaz!

Sesini soluğunu duymak istersiniz ama bu da nafile! Hiçbir şey yapamaz öylece kala kalırsınız! Bu sizin sevdiğiniz kişiye karşı kırıcı bir davranışınızdan dolayı olabileceği gibi, sevdiğiniz insanın sizi görmek istememesinden de kaynaklanabilir.

İşte Açelya Çiçeği bu duruma anlamı ile açıklıklık getiren bir çiçek! Açelya Çiçeği, yapmak isteyip de yapamadığınız, söylemek isteyip de söyleyemediğiniz özlem, sevgi, hasret gibi duygularınıza tercüman olur!

Kirmizi Lale Ve Anlami Kirmizi Lale

Kirmizi Lale Ne Anlam Gelir?

Kirmizi-Lalenin-anlamiSevgiliye Hangi Çiçek Verilebilir & Kırmızı Lale Ne Anlama Gelmektedir?

Aşkınızda "Lale Devri" Başlasın... Adeta şampanya kadehini andıran laleler, gökyüzüne dik bakan ve sağa-sola bükülmeyen en zarif çiçeklerden biridir.

Sevgilinize kırımızı lale verdiğinizde bunun anlamlı "Aşkımı itiraf ediyorum, seni seviyorum" mesajını iletirsiniz.

Pembe Lele Ve Anlami Pembe Lale

Pembe Lale Ne Anlam Gelir?

"Sevgi Anlaşmak Değildir, Nedensiz de Sevilir..." şarkı sözünün aksine, sevgi ancak karşılıklı anlayışla daha güzel ve uzun soluklu yaşanır!

Size sevgilerin en güzelini tattıran, anlayışıyla da ilişkinizin sağlıklı bir şekilde devam etmesini sağlayan sevgilinize Pembe Lale vererek, O'nun ne kadar anlayışlı biri olduğu mesajını verebilirsiniz!

Pembe Lale, evlilik yıldönümü hediyesi olarak da eşinize verebileceğiniz en güzel çiçeklerden biri.

Orkide Cicegi Ve Anlami Orkide

Orkide Cicegi Ne Anlam Gelir?

Son derece özel bir görünüme sahip olan Orkide Çiçeğinin, zamana, rengine ve kişilere göre anlamları da değişmektedir. Ancak en temel anlamı ile Orkide, "Sevgiyi, Zarafeti, Gücü" temsil etmektedir.

Eşinize, sevgilinize, Orkide çiçeği hediye ettiğinizde, O'na olan sevginizi çok zarif bir şekilde göstermiş olursunuz! Annenize bu çiçeği armağan ettiğinizde ise,"Anne Sevgisi" gibi saf bir duyguya karşılık, tertemiz sevginizi göstermiş olursunuz!

Pembe Orkide; Sevgi ve Zarafeti, Beyaz Orkide; Saflık ve Duruluğu, Mor Orkide; Gösterişli ve cesur olmayı, Sarı Orkide; Yeniliği ve huzuru, Siyah Orkide ise; Mükemmelliyetçiliği temsil ediyor.

Mor Leylak Ve Anlami Mor Leylak

Mor Leylak Ne Anlam Gelir?

İlk görüşte aşka inanır mısınız? Eğer cevabınız "Evet" ise, Mor Renkli Leylaklar işte bu ruh haline açıklık getiren çok güzel çiçeklerden biri.

Aşkın en çarpıcı çiçeklerinden biri olan Mor Leylak ile, sevgilinize duyduğunuz aşkı dile getirebilirsiniz.

Nergis Cicegi Ve Anlami Nergis

Nergis Cicegi Ne Anlam Gelir?

Bilgisiyle, birikimiyle, statüsüyle, mevkisiyle çok değer verdiğiniz birine saygınızı çiçeklerle göstermek istiyorsanız, "Saygı Sunma" anlamına gelen Nergis Çiçekleri mükemmel bir seçim olacaktır.

Örneğin patronunuza, öğretmeninize, babanıza olan saygınızı göstermek için Nergis Çiçeği Hediye edebilirsiniz.

Çiçeklerin Anlamları, Renklere Göre Çiçekler ve Anlamları

Çiçeklerin Anlamları, Renklere Göre Çiçekler ve Anlamları

Her çiçek kendisine özel anlamlar taşıyorlar bu yüzden çiçeklerin anlamları sevdiklerinize çiçek göndermeden önce göz önünde tutmanız gereken bir konu değeri taşıyor. Çiçekler ve anlamları yüzyıllar boyunca genel kabul edilen ve evrensel değerler taşıyan içeriklerden oluşuyor. Her ne kadar ufak farklılıklar taşısalar da genelde dünya genelinde tüm çiçekler aynı anlamlara geliyorlar ve her birisinin hem verilme hem de uygun anı içeren anlamları bulunuyor. Bu bakımdan çiçeklerin anlamlarını bilerek en doğru anda, doğru çiçeği verebilirsiniz.Çiçekler bir zarafet, özel bir jest ve duyguların ifadesi olarak görüldükleri için zamanla anlamları da ortaya çıkmaya başlamıştır. Bu bakımdan zaman geçtikçe evrensel değerler taşıyan bu anlamlar kapsamında sevdiklerinize doğru çiçekleri verebilirsiniz. Aynı şekilde çiçek anlamları yakınlarınızdan aldığınız çiçeklerin ne anlama geldiğini ve size ne söylenmek istendiğini de fark etmeniz açısından yardımcı olacaktır.