Skip to main content
  • Güzel Dostluklar

Dostluk Nedir, Neden Önemlidir? Felsefede Dostluk Kavramı Nasıl Tanımlanmıştır?

Dostluk Nedir, Neden Önemlidir? Felsefede Dostluk Kavramı Nasıl Tanımlanmıştır?

Pek çok kişi tarafından en çok değer verilen şeylerin başında dostluk kavramı gelir. Ve her insanın aklına bazı durumlarda ben uygun bir dost muyum soruları gelebilmektedir. Bu nedenle pek çok kişi tarafında Dostluk nedir, neden önemlidir? Felsefede dostluk kavramı nasıl tanımlanmıştır? Soruları sorulmaktadır. Bu ve benzeri soruların cevaplarını sizler için derledik.


Dostluk Nedir, Neden Önemlidir?

 Dostluk Nedir, Neden Önemlidir? 

 Dostluğun tanımını soran inşalar birçok farklı cevap bulabilmektedir. Bu durumların da her kesin nasıl bir dostluk tanımı olduğu ile alakalı olmaktadır. Kimilerine göre dostluk gereksiz samimiyet gibi gelebilmektedir. Fakat kimileri ise dostu için elinden gelen her şeyi yapmaya hazırdır. Bu nedenle dostluk tanımı kabaca Türkçe anlamından yapılması şöyledir. Bireylerin bir kan bağı olmadan koşulsuz ve şartsız şekilde sevdikleri insanlar dost denmektedir. Dostluk terimini pek çok kişi kullanmaktadır. Ve bugün hemen hemen her canlının bir dostu olmaktadır.

Felsefede Dostluk Kavramı Nasıl Tanımlanmıştır?

Felsefede Dostluk Kavramı Nasıl Tanımlanmıştır?

 Felsefi açıdan dostluk kavramı incelenmesi için ilk olarak arkadaş kelimesine bakılmalıdır. Çünkü dostluk kelimesi arkadaşlık kelimesinden daha ileri bir düzeydir. Arkadaş kelimesini heveslere ayırdığımız zaman arka Taş anlamı çıkmaktadır. Bu kelimenin anlamı sırtını yaslayabileceği ve kaya gibi sağlam bir varlık olarak bilinmektedir.

 Fakat dostluk ise arkadaşlıktan öte olmaktadır. Bu durum daha çok karın taşlık ile arka taşlık kavramlarının harmanlanması demektir. Dost olan iki insan kan bağı olmadan oluşabilecek en samimi ilişki düzeyini yaşmaktadır. İnsanlar biri ile dost olduğu kanaatine girmeden önce hiçbir şekilde kendini bir kritere sokmamalıdır. Çünkü çoğu zaman karşılıksız ve anlamsız bir kavram olarak da karşılaşılmaktadır.