Skip to main content
  • Sayfalar Hayata Dayir En Güzel Yazilar Resimler

Sayfalar Hayat sözleri ya da hayat ile ilgili sözler

"Sayfalar Hayat sözleri ya da hayat ile ilgili sözler" konusu, insanların günlük hayatlarında karşılaştıkları zorluklar, sevinçler ve deneyimler üzerine düşünmelerine olanak sağlayan derin bir düşünce. Bu genellikle insanın hayatını şekillendiren ve ona ilham verenler, yazarlar ve liderler tarafından söylenir. Bu, insanların yaşamlarına anlam katıyor ve onlara yol gösteren önemli mesajlar taşıyorlar.

Hayat ile ilgili sözler, insanların hayatlarını daha anlamlı ve faydalı hale getirmelerine yardımcı olabilir. Bu sözler genellikle içerdikleri derin bilgelikler ve öğretiler sayesinde insanların bakış açılarını değiştirmelerine ve hayata daha olumlu bir şekilde yaklaşmalarına katkı sağlar. Örneğin, "Hayat bir kitaptır, her yeni sayfası yeni bir maceradır" gibi bir söz, insanların hayatlarını keşfetmeleri ve özgürce yaşamaları konusunda ilham verir.

Hayatta kalma zorlukları, insanların güçlerine karşı ve azim veren, hayallerine ulaşmaları konusunda cesaretlendiren bu sözler, çoğu zaman insanların yolunu aydınlatır ve onlara ilham verir. Hayat ile ilgili bu sözler, insanların diledikleri zaman aynı zamanda bulundukları koşullar hakkında derin düşünmelerine olanak tanır. Bu sözler, insanların hayatlarını daha iyi anlamalarına yardımcı olabilir ve yaşamlarını daha iyi bir şekilde sınıflandırılmalarını sağlar.


Hayatımızdaki büyük taşlar

Hayatımızdaki büyük taşlar

Bu hikaye Northwestern Üniversitesi iş idaresi Master Öğrencileri ile zaman yönetimi dersi Profesörü arasında geçer:


Profesör sınıfa girip karşısında duran, dünyanın en seçilmiş öğrencilerine kısa bir süre baktıktan sonra, Bugün Zaman Yönetimi konusunda deneyle karışık bir sınav yapacağız dedi. Kürsüye yürüdü, kürsünün altından kocaman bir kavanoz çıkarttı. Arkadan kürsünün altından bir düzine yumruk büyüklüğünde taş aldı ve taşları büyük bir dikkatle kavanozun içine yerleştirmeye başladı. Kavanozun daha başka taş almayacağına emin olduktan sonra öğrencilerine döndü ve bu kavanoz doldu mu? diye sordu. Öğrenciler hep bir ağızdan Doldu diye cevapladılar.


Profesör Öyle mi? dedi ve kürsünün altına eğilerek bir kova mıcır çıkarttı. Mıcırı kavanozun ağzından yavaş yavaş döktü. Sonra kavanozu sallayarak mıcırın taşların arasına yerleşmesini sağladı. Sonra öğrencilerine dönerek bir kez daha bu kavanoz doldu mu? diye sordu. Bir öğrenci dolmadı herhalde diye cevap verdi. Doğru dedi.


Profesör gene kürsünün altına eğilerek bir kova kum aldı ve yavaş yavaş tüm kum taneleri taşlarla mıcırların arasına nüfuz edene kadar döktü. Gene öğrencilerine döndü ve bu kavanoz doldu mu? diye sordu. Tüm sınıf bir ağızdan Hayır diye bağırdılar. Güzel dedi Profesör kürsünün altına eğilerek bir sürahi su aldı ve kavanoz ağzına kadar doluncaya dek suyu boşalttı. Sonra öğrencilerine dönerek bu deneyin amacı neydi diye sordu. Uyanık bir öğrenci hemen Zamanımız ne kadar dolu görünürse görünsün daha ayırabileceğimiz zamanımız mutlaka vardır diye atladı.


Hayır dedi Profesör, bu deneyin esas anlatmak istediği Eğer büyük taşları baştan yerleştirmezsen küçükler girdikten sonra büyükleri hiçbir zaman kavanozun içine koyamazsın gerçeğidir.


Öğrenciler şaşkınlık içinde birbirlerine bakarken Profesör devam etti; Nedir hayatınızdaki büyük taşlar? Çocuklarınız, eşiniz, sevdikleriniz, arkadaşlarınız, eğitiminiz, hayalleriniz, sağlığınız, bir eser yaratmak, başkalarına faydalı olmak, onlara bir şey öğretmek! Büyük taşlarınız belki bunlardan birisi, belki bir kaçı, belki hepsi. Bu akşam uykuya yatmadan önce iyice düşünün ve sizin büyük taşlarınız hangileridir iyi karar verin. Bilin ki büyük taşlarınızı kavanoza ilk olarak yerleştirmezseniz hiçbir zaman bir daha koyamazsınız, o zaman da ne kendinize, ne de çalıştığınız kuruma, ne de ülkenize faydalı olursunuz. Bu da iyi bir iş adamı, gerçekte de iyi bir adam olamayacağınızı gösterir.

​​​​Facebook Sayfasmiz takip edin
​​Kaderimsin instegram
TikTok sayfamizdan bizi takip edin
​​Sayfamizi twitter Takip edebilirsiniz​​

Yukari Cik