Skip to main content

Saglikli yasam Fazla kilolara sil bastan Nasil Basaririz?

Saglikli yasam Fazla kilolara sil bastan Nasil Basaririz?

Sağlıklı yaşam, bedenen ve ruhen sağlıklı, iyi, mutlu hissettiren bir yaşam şeklidir. Birçok insan için sağlıklı yaşam tanımı farklı olsa da genel anlamda bedenimize ve ruhumuza iyi gelen, fayda sağlayan alışkanlıklara sahip olma durumu olarak tanımlanabilir.

Hepimiz sağlıklı yaşam sürmek, sağlıklı bir hayat isteriz. Öyle değil mi? 

Sağlıklı denemeyecek bir yaşam şeklinde, çoğu zaman yorgunluk, stres, hastalıklarla baş etmek durumunda kalırız. Genellikle de sağlığımızı etkileyen durumlar ortaya çıktığında ise sağlıklı yaşam ile ilgili kararlar alır ve çoğunlukla bunu erteleriz. 

Peki sağlıklı yaşam gerçekte nedir? Sağlıklı yaşam için neler yapmak gerekir bu yazımızda bunlardan bahsedeceğiz. 

Sağlıklı yaşam neden önemlidir?

1. Hastalıklara karşı korur

2. Yaşam süresini uzatmaya katkı sağlar

3. Doğa dostu bir yaşam sunar

Sağlıklı yaşamın hem vücudumuza, hem ruhumuza hem de dünyamıza birçok faydasından bahsetmek mümkün.


Saglik yasam Fazla kilolara sil bastan

Bilim insanları açıkladı! Hızlıca kilo verdiren, diyet yapmayı daha kolay bir hale getiren ve vücudun ihtiyaç duyduğu vitaminleri barındıran besinleri sıraladı. Bu verilere göre, bir takım besinler içeriğindeki su seviyesi sayesinde uzun zaman yok tutuyor ve adeta bedeninizi yeniliyor. 

Kilo verdiren etkili besin olduğu gün yüzüne çıktı. Peki, zayıflatan en güçlü besin ne? İşte kilolara veda ettiren mucizevi besinler....

Besinler içeriğinde barındırdığı vitamin ve mineraller sayesinde sağlığımızı ciddi oranda etkiledi. Besinler özellikle diyet yapanlar veya kilo vermek isteyenler için özellikle dikkat edilmesi gereken bir etkendir..

Çünkü besinlerin kalorileri kilo alıp vermemizde çok önemlidir. Gün içinde yediğimiz besinlerin kalorilerinin kaç olduğunu hiç merak ettiniz mi? Artık mevsimini beklemeden istediğiniz zaman istediğiniz yerde bulabileceğimiz besinlerin sağlığımız üzerinde etkileri şaşkına çeviriyor..

Greyfurt da metabolizmayı hızlandırmak ve kilo vermek için çok faydalıdır. Greyfurt %90 oranında su içerdiğinden kilo verme bakımından etkisinin inanılmaz olduğu gün yüzüne çıktı. Peki günlük hayatta diyet yaparken veya tükettiğimiz besinlerin kaç kalori olduğunu biliyor muydunuz ? İşte günlük hayatta sık sık tükettiğimiz besinlerin kalorileri....

METABOLİZMAYI HIZLANDIRMADA 1 NUMARAYağ yağma ve kolayca kilo verme bakımından greyfurt suyu içmenin mükemmel bir yol olduğunu birçok araştırma kanıtlamıştır. Fakat sonuçları gözle görebilmeniz için, tüketimini sağlıklı bir diyetle ve fiziksel egzersizlerle dengelememiz gereklidir.

Greyfurtun zayıflamaktaki gücü zengin potasyum ve yağ yakımını hızlandıran enzim içeriğinden gelmektedir. Greyfurtun %90'ı sudur ve bu da, metabolizmayı hızlandırmaya ve kilo vermeye yardımcı olur..

saglikli yasam saglikli diyet

1 GREYFURTTA 60 KALORİ

Zayıflamak için oluşturulan diyetlerde kaloriyi azaltmak kadar, tuzu azaltmak da çok önemlidir. Bu durumda greyfurtu diyetinize dahil etmek kilo vermenize çok büyük katkı sağlar çünkü 1 adet greyfurtta boyutuna bağlı olarak ortalama 60 kalori vardır, tuz oranı çok düşüktür, potasyum oranı ise yüksektir.

Ananas

ANANAS

Su oranı: 87%

Ananas için doğa ananın şekeri diyebiliriz. Vücudu hidre etmesinin yanında besin değeri de yüksektir. Antioksidanlar, vitaminler ve minerallerin yanında, ananas bromelain enzimi bakımından da zengindir. Bromelain kanser hücreleri ile savaştığı ve yeni kanser hücrelerinin oluşumunu engellediği bilinmektedir.

karpuz

KARPUZ

Su oranı: 92%

Karpuz da yazın favori yiyeceklerinden. Hayatımıza tat katmasının yanında yüzde 92 su oranıyla vücudumuzun yaz sıcağında su kaybı yaşamasını da engeller. 2009 tarihli bir araştırma gösteriyor ki bazı meyve ve sebzelerdeki tuz, mineral ve doğal şekerler insanların su ihtiyacını su ve sporcu içeceklerine göre daha etkili bir şekilde giderebiliyor. Bu araştırmada, karpuzun bu konuda en iyi yiyecek olduğu sonucu da çıkmıştır.

Salatalik

SALATALIK

Su oranı: 96%

Salatalık katı gıdalar içinde en yüksek sulu besinler oranına sahip olanıdır. Güçlü bir güneş ışığı altında çalışırken bile vücudunuzun dehidre olmasını yani susuz kalmasını engellemeye yardımcı olur. Besin değerini de göz önünde bulundurduğumuzda, salatalığı mutlaka yıl boyunca diyetinize eklemek isteyeceksiniz. Salatalıkta bol miktarda C, K, ve B vitaminleri, bakır, potasyum ve manganez gibi mineraller vardır. Bu sayede, beslenme yetersizliklerini önlemek için de birebirdir.

salata

GÖBEK SALATA

Su Oranı: 96%

Göbek salata yıllar boyu diyetisyenler tarafından besleyici değeri konusunda kötü şöhret edinmiştir. Çoğu diyetisyen ıspanak, lahana ya da marul gibi daha koyu yeşil olan varyasyonlarını önermiştir. Daha koyu yeşil olanlarda daha yüksek miktarlarda lif, ana mineraller ve vitaminler vardır. Ama su konusunda göbek salata daha öndedir. Arkasından marul çeşitleri gelir.

kabak

KABAK (DOLMALIK)

Su oranı: 95%

Kabak salatalığa çok benzese de ondan farklı bir sebzedir.. Tek ortak yönleri yüksek su içerikleri ve besin değerleridir. C, B ve A vitaminleri konusunda zengindir. Ayrıca kalsiyum, demir ve magnezyum gibi mineraller içerir. Yüzde 95 su oranı vardır ve vücut için harika bir su kaynağıdır. Ama pişirildiğinde su içeriğinin bir kısmını kaybeder.

turna

TURNA YEMİŞİ

Su Oranı: 87%

Taze turna yemişi yemenin büyük faydaları vardır. İdrar yolları enfeksiyonu, bazı kanser çeşitleri için koruyucu işlevinin yanında bağışıklık sistemini güçlendirir ve vücudun susuz kalmasını önler.

greyfurt,saglikli yasam saglikli diyet

GREYFURT

Su Oranı: 91%

Greyfurt dehidrasyonu (susuz kalma) önlemesinin yanında yağ yakmaya ve göbek bölgesini küçültmeye de yardımcı olan bir meyvedir. Bir araştırmada, araştırmacılar, her yemekten önce yarım greyfurt yemenin diyet yapan kişilerin 12 haftalık bir periyotta yaklaşık 15 kg vermelerine yol açtığını öğrenmişlerdir.

dolma

DOLMABİBER

Su Oranı: 92%

Bir dolmalık biberi kırdığınızda su sıçradığını farketmişsinizdir çünkü dolmabiberin yüzde 92'si sudan oluşmaktadır. Kırmızı, yeşil, turuncu ya da sarı, ne renkte olursa olsun tüm dolmabiberler vücut için su kaynağıdır. Besinsel değer olarak da zengindir. Yüksek oranda C Vitamininin yanında, tüm renklerdeki dolmabiberler vücudun düzgün bir şekilde çalışması için gerekli olan anti-oksidan, vitamin ve mineraller bakımından zengindir.

Yabanmersini

YABANMERSİNİ

Su Oranı: 85%

Yabanmersininin faydaları saymakla bitmez. Kansere karşı koyar, bağışıklık sistemini güçlendirir ve beyin sağlığına destek olur. Ayrıca yüzde 85 su oranıyla, vücudun susuz kalmamasına yardımcı olur.

Domates

DOMATES

Su oranı: 94%

Domates ülke genelinde en çok tüketilen sebzelerden biri ve zengin bir likopen, beta karoten, folik asit, potasyum, C ve E Vitaminleri ve flavanoid kaynağıdır. Kalp hastalığına ve kansere iyi gelmesinin ve genel sağlığımıza faydalı olmasının yanında, yüzde 94 oranında da su içermektedir. Yani dehidrasyon yaşamamızı (susuz kalma) engelleyen gıdaların başlarında gelmektedir.

üzüm

ÜZÜM

Su Oranı: 81%

Üzüm de su zengini bir meyvedir. Ek olarak kalp sağlığı ve bağışıklı sistemi için de faydalıdır. Bir salkım üzüm günlük önerilen K ve C Vitaminleri miktarının yarısına yakınını sağlar.Kilo vermek için yapılması gerekenler oldukça merak edilenler arasında yer alıyor. İlaçsız ve doğal bir şekilde fazla kilolardan ve yağlardan kurtulmak mümkün! Yoğurttan, kimyona pek çok doğal besinler sayesinde hayallerini kurduğunu fit görüntüye ulaşabilirsiniz… Hızlıca kilo vermek isteyenler için 1 ayda 15 kilo verme garantili kür! Yağları cayır cayır yakıyor....

15 GÜNDE 10 KİLO ŞIP DİYE GİDİYOR! KİMYON KÜRÜ

Yağ yakan ve zayıflatan kimyon kürünü evde çok kolay bir şekilde hazırlayabilirsiniz. Kimyon kürünü 15 gün boyunca aralıksız tüketmeniz gerekiyor. 15 gün geçtikten sonra ara verip vücudunuzu dinlendirin. Yaklaşık 2 hafta ara verdikten sonra tekrar kimyon kürünü uygulayabilirsiniz.

Kimyon kürü nasıl yapılır?

1 bardağın içerisine yemek kaşığı kimyon tohumu koyun. Ardından üzerine su ekleyin.

Kimyonlu suyu geceden hazırlayın ve sabaha kadar bekletin..

Sabah uyanır uyanmaz direk bu hazırladığınız karışımı süzüp için..

Kimyon çok fazla tüketildiğinde mide ekşimesi, mide ağrısı, Uzun süreli kullanımda böbrek ve karaciğer hasarı, mide bulantısı, uyuşukluk, düşük kan şekeri, baş dönmesi, deri döküntüleri gibi bir çok soruna sebep olabilir. Eğer kronik bir rahatsızlığınız ya da düzenli olarak kullandığınız ilaçlar varsa kimyon kürünü tüketmeden önce mutlaka bir doktora danışın..

yogurt

YAĞLARI PARÇALAYIP METABOLİZMAYI HIZLANDIRIYOR: YOĞURT KÜRÜ

3 yemek kaşığı kadar ev yoğurdu ile yarım çay kaşığından daha az toz zencefil, zerdeçal ve toz tarçın iyice çırpılarak hazırlanan karışım, gece yatmadan bir saat önce tüketilir. Üzerine beş bardak kadar su içilmesi ile tamamlanan kür, metabolizmayı hızlandırıp yağ yakımını arttırır.

cay

TATLI KRİZİNE SON! ÇAY KÜRÜ

Yarım litre su ile 1 yemek kaşığı kadar ya da 1 poşet yeşil çay demlenir. İçerisine bir elma kabukları ile birlikte dilimlenerek, zencefil rendelenerek, iki tarçın çubuğu ise kırılarak atılır.

Akşam yemeğinden birkaç saat sonra tüketilen zayıflama çayı, sindirimi kolaylaştırır ve metabolizmayı hızlandırır..

coerek

BU SUYU İÇİP FAZLA KİLOLARINIZA EL SALLAYIN!

Kürü uygulamanız için sabah uyanır uyanmaz bir çay kaşığı çörek otu yağını içmeniz gerekir.

Sonrasında bir su bardağı ılık su içerisine iki çorba kaşığı sirke koyup içmeniz gerekir. Tadından rahatsız olanlar isterseler yarım çay kaşığı bal ilave edebilir. Tokluk hissini arttıran kür, kalori kontrolünü kolaylaştırır..

saglikli

GÖBEK YAĞLARINI SÖKÜP ATAN YOĞURT KÜRÜ

Maden suyu ve limon gibi hafif malzemeler içeren yoğurt kürü sayesinde göbek yağlarınıza elveda diyerek rahatlayabilirsiniz. Ayrıca sindirim sisteminiz daha iyi çalışmaya başlayacaktır.

YEŞİL ÇAY KÜRÜ

3 poşet yeşil çay

1 adet soda

750 ml su

Yarım limon suyu

Suyu kaynatın ve içerisine yeşil çay poşetlerini atın. Çayı 10 dakika demlendirdikten sonra poşetleri çıkartın ve soğutun. Soğuyan kürün içerisine yarım limonu ve sodayı ekleyerek tüm gün tüketebilirsiniz. Midesi hassas olanlar için uygun değildir..

kiraz

YAĞLARI PARÇALAYAN KİRAZ SAPI KÜRÜ

1 avuç kiraz sapı

1 avuç mısır püskülü

2.5 bardak su

Suyu cezvede kaynatın. Kaynamaya başladığında üzerine kiraz sapı ve mısır püskülünü atarak 10 dakika demlenmesi için bekletin. Daha sonra suyunu süzüp içebilirsiniz..

kekeik

1 AYDA ZAYIFLAYIP VÜCUDUNUZU YENİLEYİN

Vücudunuzdaki yağları kısa sürede yakmak ve hedeflediğiniz kiloya ulaşmak için denediğiniz yöntemlerden sonuç alamamış olabilirsiniz.

Oysa düzenli olarak kekik suyu içerek kısa sürede zayıflayabilirsiniz..

Vücuttaki ödemi ve toksini atan, yağ yakımınızı hızlandıran kekik suyu, vücudu adete yeniliyor..

Kekik suyunun kilo verme sürecindeki et.

Kekik, vücut için oldukça şifalı bir bitkidir..

Kekik suyu içerek metabolizmanızı hızlandırabilirsiniz.

Böylece vücudunuzdaki yağların yakımını sağlayabilirsiniz..

Diyet, egzersiz yaparak ve vücudunuzun metabolizma hızına göre kekik suyu içerek 1 ayda şıp diye zayıflayabilirsiniz..

saglikli

KEKİK SUYU VÜCUDU YENİLER

Kekik suyunun sağlığa birçok faydası bulunur. Düzenli içilen kekik suyu, hücrelerin yenilenmesine destek olur. Vücuttan mikropların atılmasını sağlar.

Kekik suyu içerek sindirim sisteminizin düzenli çalışmasını sağlayabilirsiniz. Kabızlığı ve şişkinliği de gideren kekik suyu, vücutta biriken ödem ve şişkinlikleri de atar. Açık yaralar üzerinde antiseptik görevi görür. Ağız ve diş eti sağlığını korur..

YAĞLARI PARÇALIYOR

Kekik suyunun kilo verme süreçlerini desteklediği biliniyor. Bağırsak hareketlerini düzenleyen kekik suyu, sindirim sisteminin çalışmasına destek oluyor.

Kekik suyu, düzenli tüketildiğinde yavaşlayan metabolizmayı çalıştırıyor. Basen, bel ve bacak bölgesinde depolanan yağları cayır cayır yakıyor..

İçerisinde yüksek miktarda antioksidan barındıran kekik suyu vücutta depolanan yağları enerjiye dönüştürüyor..

Bu sayede zayıflama sürecinizi hızlandırıyor..

NOT: Sadece kekik suyu içerek zayıflayabileceğinizi düşünmeyin. Kilo vermek için mutlaka bir diyet ve egzersiz programını uygulamanız gerekir. Kekik suyu içerek kilo vermeyi destekleyebilirsiniz.:

1 AYDA İNCELTEN KEKİK SUYU

Kekik suyu içerek 1 ay içerisinde fazla kilolarınızdan kurtulabilirsiniz. İştahınızı kesme özelliği bulunan kekik suyu sizin çok fazla yemek yemenizin de önüne geçer.

Kilo verdiren kekik suyunu evde çok kolay hazırlayabilirsiniz..

Küçük bir tencerenin içine 2 bardak su ve 3 tutan taze kekik ekleyin..

İçerisine kekik koyduğunuz suyu kaynatın..

Kaynattıktan sonra biraz soğumasını bekleyip içebilirsiniz..

Eğer tadı size çok acı gelirse içerisine limon dilimi ekleyebilirsiniz..

Günde sadece 1 fincan kekik suyu tüketmek vücudunuz için yeterli olur..

Kekik suyu asla yemekten hemen önce içilmemeli yemeğe başlamadan en az 30 dakika ya da 1 saat önce içilmelidir..

Kronik bir sağlık probleminiz varsa kekik suyu içmeden önce mutlaka doktora danışmanız gerekir..