Skip to main content
  • Edebiyatin Güclü Kalemlerinden siirler

Siirler Duygusal şiir hangisi?

Siirler Duygusal şiir hangisi?

Lirik şiir Duygu heyecan ve coşkuları dile getirir. Türk edebiyatında semai, koşma, ağıt, ilahi, mersiye lirik şiir örnekleridir. Epik şiir; Savaş, kahramanlık, yiğitlik gibi konuları işler. Halk edebiyatındaki koçaklamaları epik şiire örnektir.

Mevlana aşk ne demek?

Mevlana'ya göre aşk, yalnız kuru bir vecd hali değildir. Şuurlu bir kullukla gelen haldir. Mevlana pratikleriyle de tam bir zühd hayatı yaşamış, farz ve nafile ibadetleriyle kullukta derinleşmenin örneğini en iyi şekilde vermiştir. Ona göre; Müslüman için aşk bir enerji kaynağıdır, bir gıdadır.

Sevgiliye Şiir, Her Mısrası Aşk Dolu Sevgiliye Aşk Şiirleri

Bu hayatta bizi en çok mutlu eden ve adrenalin salgılatan, yanındayken dünyanın geri kalanını unuttuğumuz, bizi hayaller kurmaya iten ve kulağımıza mükemmel melodiler fısıldayan birisi varsa o da sevgilimizdir. Sevgili evlenene kadar değil ölene kadar aşk hissettiğimiz kişidir. Sevgiliye verebileceğimiz en güzel armağan ise sevgiliye yazdığımız ya da okuduğumuz şiirlerdir. Sevgiliye şiir ile onun gönlünü bir anda çalabilir ya da aşkının dozunu arttırabiliriz.

Sevgiliye siir, duygularınızın tercümesi olacak en büyük yardımcınızdır çünkü kelimeler burada en güzel duygulara bulanır… Birbirinize sadece özel günlerde değil, sizin belirlediğiniz günlerde de şiirler okuyabilir, duygularınızın her daim taze kalmasını sağlayabilirsiniz. Kendi kendinize sevgili saatleri oluşturabilir ve o zamanlarda kendi yazdığınız ya da ünlü şairlerin şiirleri okuyabilirsiniz.

Birçok insan şiir yazamadığını düşünür ama bunu denemeden bilemezsiniz aslında. Şiir yazmak için önce denemek lazım. Duygularınıza yoğunlaşmalı ve içinizden gelen kelimeleri kâğıda dökmelisiniz. Sevgiliye aşk şiirleri oluşturmak için önce tüm duygularınızı derinden hissetmelisiniz. Daha sonra onları güzel cümleler halinde kâğıda dökmelisiniz. Sevgiliye özel şiir yazmak için özel anılarınızdan da faydalanabilirsiniz. Ona, özel olduğunu hissettirdiğiniz her şiir sizi de mutlu hissettirecektir. Sevgiliye doğum günü mesajları oluştururken de kendi yazdığınız özel şiirlerden faydalanabilirsiniz.


Sevgiliye şiir yazmak, duygularınızın tamamen harekete geçmesini ve ona karşı hissettiğiniz ne varsa hepsinin hayata dönmesini sağlar. Onunla yaşadığınız her an iyi ve kötü olarak aklınızdan geçmeye başlar. Duygularınız, kelimelerinize karışır ve adım adım büyür, gelişir. Sevgiliye sadece şiir yazmak değil, okumak da içinizdeki alevin daha da güçlenmesine yardımcı olur. Sevgiliye okunacak şiirler ile yeniden ayaklanır hisleriniz. Sevgiliye tam olarak ulaşır ve onu kalbinin tam ortasından vurur.


Sevgiliye güzel şiirler kısa ya da uzun olabilir. Bu durum hiçbir şeyi değiştirmez, önemli olan şiirlerin kelime sayısı değil, verdikleri hislerin yoğunluğudur. O kelimelere yüklediğiniz anlamdır esas olan ve karşı tarafa hislerinizi nasıl geçirdiğinizdir önemli olan. Eğer sevgilinizin gözlerinin içine bakarak bu kelimeleri okuyabiliyorsanız ve şiiriniz karşı tarafı etkileyebiliyorsa amacınıza ulaşmışsınızdır


Edebiyatın Güçlü Kalemlerinden En İyi Şiirler En İyi Derlemeler

Edebiyatın Güçlü Kalemlerinden En İyi  Şiirler En İyi Derlemeler

İnsan kalbinin bam teline basar, en özel duyguları içtenlikle anlatır şiirler. Türk ve dünya edebiyatının güçlü kalemlerinin şiirleri, apayrı kişiliklere sahiptir. Bir iki satıra sayfalar dolusu anlamlar sığdıran ve etkisi çok büyük eserler arasında yer alan şiir kitapları, edebiyat türleri arasında en çok okunan türlerden biridir. 

Bu yazımızda Türk edebiyatının en güçlü kalemlerinden en iyi 20 şiire yer verdik. İşte hislerimize tercüman olan en iyi şiirler;


Edip Cansever – Yerçekimli Karanfil

Sanki hiçbir şey uyaramaz

İçimizdeki sessizliği

Ne söz, ne kelime, ne hiçbir şey

Gözleri getirin gözleri.

Başka değil, anlaşıyoruz böylece

Yaprağın daha bir yaprağa değdiği

O kadar yakın, o kadar uysal

Elleri getirin elleri

Diyorum, bir şeye karşı komaktır günümüzde aşk

Birleşip salıverelim iki tek gölgeyi. 

​​​​Facebook Sayfasmiz takip edin
​​Kaderimsin instegram
TikTok sayfamizdan bizi takip edin
​​Sayfamizi twitter Takip edebilirsiniz​​

Yukari Cik