Skip to main content
  • ​Sevgi Ask Ayrilik Hasret

Sevgi Ask Ayrilik Hasret Dolu Siirler Sevegi dolu Nameler

Sevgi Ask Ayrilik Hasret Dolu Siirler.

Sevgi Ask Ayrilik Hasret Dolu Siirler

Sevegi dolu Nameler Güzel aşk şiirleri, içerisinde derin anlamlar içerir. Özlemi, hasreti, acıları, mutlulukları bu tür şiirlerde bulabiliriz. Karacaoğlanlar, Aşık Veyseller, Fuzuliler, Yahya Kemaller, Cemal Safiler…vs edebiyatımızda yüzlerce şair aşklarını şiirler destansı bir havada dile getirmiştir. Sevgiliye aşk şiirleri ile siz de ona olan sevginizi gösterebilirsiniz.

Aşkın tarifi zordur. Her şair de kendince aşkı tarif etmeye çalışmış, bu yüce duygu karşısındaki duygularını ve düşüncelerini aktarmaya çalışmıştır. Kimi aşk ile mutlu olmuş, kimi aşkın ıstırabını çekmiştir. Edebiyat dünyasındaki şiirlere baktığımızda acı veya tatlı çoğunlukla hep aşkı anlatmıştır.

Aşkın tanımı, sanatçıların gözünde hep farklı olsa da anlamı hep aynıdır. Kavuşulsa da kavuşulmasa da yüce bir duygudur. Şairler de aşk şiirlerinde bu yüce duyguyu anlatmıştır. Kendi pencerelerinden aşkı anlatmıştır. Halk edebiyatı, Divan edebiyatı, Modern edebiyat şiirlerinde hep aşkı görürüz. Kimi şair aşkla vardığı mutluluğa değinmiştir, kimi şair dert yanmıştır. İşte en etkileyici aşk şiirleri…

Gözlerin

Gözlerin Diyorum

Gözlerin Nazım Hikmet, Türk edebiyatı içerisinde belki de en hisli aşk şiirlerini yazanların başında gelir. Onun Gözlerin adlı şiiri son derece dokunaklıdır ve bu nedenle hala günümüzde severek okunmaktadır.Gözlerin gözlerin gözlerin,ister hapisaneme, ister hastaneme gel,gözlerin gözlerin gözlerin hep güneşte,şu Mayıs ayı sonlarında öyledir işteAntalya tarafında ekinler seher vakti.Gözlerin gözlerin gözlerin,kaç defa karşımda ağladılarçırılıplak kaldı gözlerinaltı aylık çocuk gözleri gibi kocaman ve çırılçıplak,fakat bir gün bile güneşsiz kalmadılar.Gözlerin gözlerin gözlerin,gözlerin bir mahmurlaşmayagörsünsevinçli bahtiyaralabildiğine akıllı ve mükemmeldillere destan bir şeyler olur dünyaya sevdası insanın.Gözlerin gözlerin gözlerin,sonbaharda öyledir işte kestanelikleri Bursa`nınve yaz yağmurundan sonra yapraklarve her mevsim ve her saat İstanbul.Gözlerin gözlerin gözlerin,gün gelecek gülüm, gün gelecek,kardeş insanlar birbirinesenin gözlerinle bakacaklar gülüm,senin gözlerinle bakacaklar.

Aşk Başlamadan GüzelAşk Başlamadan GüzelŞair Ümit Yaşar OĞUZCAN Aşk Başlamadan Güzel adlı kısa şiirinde, şiirin adından da anlaşılacağı gibi aşkın başlamadan önceki tatlı heyecan dönemini anlatmaktadır. Ümit Yaşar'a göre aşk henüz başlamamışken insana çok güzel hisler yaşatmakta ve o tatlı heyecanla birlikte yoğun bir duygu durumuna girmektedir.Aşk başlamadan güzel,Kalplerde heyecan Bakışlarda korku olduğu zaman güzel…Birbirimize sezdirmemek için çırpınış,Başkaları görmesin diye çabalayış,Gözlerim gözlerinin mavisine değdiği zaman…Aşk başlamadan güzel….

Özlem

ÖzlemÖzlem

Özdemir Asaf'ın özlem adlı şiiri son derece samimi bir dil ile yazılmıştır. Şiirde âşık olduğu kişiye seslenen Özdemir Asaf'ın, uyku unsurunu bu şiirin temel taşı olarak kullandığı görülür.

Bir gece,

Gecede bir uyku..

Uykunun içinde ben…

Uyuyorum,

Uykudayım,

Yanımda sen.

Uykunun içinde bir rüya,

Rüyamda bir gece,

Gecede ben…

Bir yere gidiyorum,

Delice…

aklımda sen.

şk şiirleri örnekleri...

Uzaktan Seviyorum Seni

Uzaktan seviyorum seniSevgi Dolu Nameler Uzaktan seviyorum seni şiirinde Cemal Süreya aşkına olan satırlarını uzaktan bir göz ile yazmakta ve birlikte olamadığı aşka hitap etmektedir. Hasret duygusunu yaşayan kişilerin en sevdiği şiirlerden bir tanesidir.

Uzaktan seviyorum seni

kokunu alamadan,

boynuna sarılamadan

yüzüne dokunamadan

sadece seviyorum

öyle uzaktan seviyorum seni

elini tutmadan

yüreğine dokunmadan

gözlerinde dalıp dalıp gitmeden

şu üç günlük sevdalara inat

serserice değil adam gibi seviyorum

öyle uzaktan seviyorum seni

yanaklarına sızan iki damla yaşını silmeden

en çılgın kahkahalarına ortak olmadan

en sevdiğin şarkıyı beraber mırıldanmadan

öyle uzaktan seviyorum seni

kırmadan

dökmeden

parçalamadan

üzmeden

ağlatmadan uzaktan seviyorum

öyle uzaktan seviyorum seni;

sana söylemek istediğim her kelimeyi

dilimde parçalayarak seviyorum

damla damla dökülürken kelimelerim

masum beyaz bir kağıtta seviyorum.

Akıl Gözü

Akıl Gözü

Özdemir Asaf'ın akıl gözü adlı şiiri, hem kısa oluşu nedeniyle ezberlemesi kolay bir şiirdir hem de çok az mısrada çok fazla şey anlatmaktadır. Özdemir Asaf'ın kaleminin gücü herkesçe bilinir. Şair akıl gözü şiirinde az ve öz yazarak aslında bunu da bir nevi kanıtlamaktadır.

Seni bulmaktan önce aramak isterim

Seni sevmekten önce anlamak isterim

Seni bir yaşam boyu bitirmek değil de

Sana hep hep yeniden başlamak isterim…